komunikaty i oświadczenia 10.03.2015

Komunikat w sprawie dekoderów dedykowanych do naszych modeli.

  Od początku naszym założeniem było stworzenie takiego modelu, jaki po wpięciu dekodera cyfrowego będzie miał już wszytko to, co chciałby mieć kolekcjoner modeli polskiego taboru. Wcześniej tylko nieliczne modele, głównie te z manufaktur za bardzo wysokie ceny, miały podobnie rozwiązany temat funkcji cyfrowych w modelu. W innych przypadkach, zawsze by uzyskać typowe światła stosowane w Polsce, w mniejszym bądź większym stopniu konieczna była dodatkowa konfiguracja dekodera, czasem nawet zmiany w elektronice modelu, bądź należało kupić skonfigurowany dekoder od osób tym się zajmujących.
  By spełnić powyższe założenia, nawiązaliśmy współpracę z firmą ESU, gdyż tylko rozwiązania stworzone przez tego producenta dają nam możliwości, jakich nie uzyska się przy rozwiązaniach dotychczas stosowanych przez innych producentów modeli. Dzięki temu, po zakupie dedykowanego dekodera ESU (już skonfigurowanego) i jego zainstalowaniu w modelu, bez konieczności programowania czy zmian w płytce elektronicznej, od razu uzyskuje się mnogość funkcji świetlnych, zaś przy wykorzystaniu dekodera dźwiękowego także i dźwiękowych, gdyż model już fabrycznie wyposażony jest w głośnik. Minusem zaś jest to, iż konieczne jest nabycie takiego dedykowanego dekodera ESU, a nie dowolnego, gdyż po wpięciu dowolnego nie działają żadne światła. Jest to nowe podejście do tego tematu, dlatego też część klientów może nie rozumieć tej sytuacji.
  Dekoder dedykowany do naszego modelu jest produktem gotowym, a nie „zrób to sam”, jak dotychczas się działo. Jest to rozwiązanie przyjazne dla klienta, bo nie musi mieć wiedzy jak konfigurować dekoder czy jak zmieniać elektronikę modelu, jak również nie musi zlecać tego innym i dodatkowo za to płacić.
  Dotychczas podobne podejście to tego tematu można było spotkać między innymi w modelach firm efc-Loko, K&W, ESU czy Saechsische Waggonfabrik Stollberg, gdzie fabrycznie zamontowany był dekoder skonfigurowany od razu do obsługi wielu funkcji świetlnych i dźwiękowych. Klient nabywając model także nie musiał już nic dodatkowo programować czy przerabiać we własnym zakresie. Nie było także potrzeby by cokolwiek zmieniać. Nabywało się produkt gotowy, pełny. Tak samo jest z naszym modelem. Jedyną różnicą między modelami wspomnianych firm a naszymi jest to, że nasz model jest sprzedawany jako analogowy bez dekodera, po to by klientowi zostawić wybór czy chce model cyfrowy, z dekoderem jazdy czy jazdy i dźwięku, czy może analogowy. Dekoder można dokupić, jako opcja. Nie narzucamy tego z góry, sprzedając model z dekoderem jednego czy drugiego typu. Dzięki temu osoby, jakie nie potrzebują modelu sterowanego w systemie cyfrowym, mogą go nabyć w atrakcyjnej cenie, bez potrzeby płacenia dodatkowo za dekoder jakiego nie chcą. Zaś osoby, jakie nie lubią dekoderów z dźwiękiem, nie muszą kupować modelu droższego przez to, że taki dekoder jest w nim zainstalowany. Jeśli jednak chce się model sterować cyfrowo, wystarczy do niego dokupić dedykowany dekoder, jazdy lub jazdy i dźwięku, i wtedy po wpięciu go do modelu uzyskuje się produkt gotowy.
  Wobec faktu, iż dekodery dedykowane do naszych modeli są produktami gotowymi, nie zachodzi potrzeba by cokolwiek zmieniać w ich konfiguracji, gdyż wszystko co możliwe już jest zaprogramowane. Oczywiście każdy może eksperymentować i we własnym zakresie zmieniać konfigurację, jednakże odradzamy tego osobom, które w temacie DCC nie mają doświadczenia lub mają nie duże, gdyż konfiguracja tego dekodera jest tak skomplikowana, że często zmiana jednej rzeczy pociąga za sobą potrzebę zmiany wielu innych, przez co łatwo coś popsuć.
  Instrukcja do modelu ukazuje, jakie funkcje można mieć w modelu po zakupie dekodera. Ponieważ jest to instrukcja modelu, a nie dekodera, dlatego też nie zawiera w sobie instrukcji na temat konfiguracji dekodera. Jeśli klient mimo wszystko chce coś sam zmienić, to instrukcji i porad powinien szukać w materiałach producenta dekodera.
  Reasumując. Nasi klienci spotykają się tu z nową sytuacją, gdzie dekoder nabywa się jako gotowy, w pełni skonfigurowany, gdzie nie ma potrzeby by cokolwiek zmieniać w konfiguracji. Liczymy, że w niedalekiej przyszłości klienci docenią to rozwiązanie, jako lepsze niż to, z czym się spotykali dotychczas.