budowa

 Jak zdjąć obudowę modelu?

  W podwoziu modelu znajdują się cztery śruby. Ich rozmieszczenie widoczne jest na schemacie poniżej (po kliknięciu miniaturki wyświetli się większy rysunek).

śruby schemat mały

  Jak widać na poniższym zdjęciu, znajdują się one pod wózkami.

śruby zdjęcie

  W celu odkręcenia każdej ze śrub, należy delikatnie przekręcić wózek, tak by mieć swobodny dostęp śrubokrętem. Aby ułatwić sobie zdjęcie obudowy po odkręcenie śrub, można jedną ręka przytrzymać podwozie za skrzynie akumulatorów, a drugą złapać obudowę i delikatnie z wyczuciem próbować ją zdjąć.
  Uwaga: wkręcając śruby z powrotem, nie należy ich mocno dokręcać tak, aby ich nie przekręcić, zrywając gwint w otworze w obudowie.
 

Czemu otwór w odgarniaczu jest tak duży na wysokość?

  Wynika to ze specyficznej budowy lokomotywy EU07. Odgarniacz jest wysunięty daleko przed czołownicę.
odgarniacz
  Gniazdo sprzęgu modelarskiego zaś musi być odpowiednio zagłębione względem tarcz zderzaków. Przez to także i sprzęg modelarski jest zagłębiony względem odgarniacza. Dolna krawędź otworu na sprzęg modelarski musi być więc odpowiednio nisko, tak by przy zastosowaniu niektórych typów sprzęgów, nie kolidowały swoją konstrukcją przy położeniu centralnie na wprost z dolną krawędzią odgarniacza.

otwór

 

Czy możliwe byłoby wyprodukowanie, po zakończeniu projektów EU/EP07, EU06, EP08 oraz ET41, serii kółek RP25, a najlepiej RP25 fine do tych modeli?

  Obecnie nie przewidujemy czegoś takiego. Odsetek modelarzy chcących posiadać takie koła jest na tyle mały, że nie opłaca się uruchamiać specjalnie produkcji seryjnej. Zalecamy w związku z tym przekazanie zestawów kołowych z modelu osobom zajmującym się przetaczaniem obrzeży.
  Przy planowaniu produkcji rozważaliśmy zastosowanie takich kół w modelu, co przy naszym dążeniu do realizmu dałoby lepszy wygląd modelowi. Jednakże zrezygnowaliśmy z tego pomysłu, gdyż modelarze posiadający modele z takimi kołami opisują problemy z ich eksploatacją na makietach.

 

Czy w celu zdjęcia dolnego dekla wózka wystarczy odkręcić śrubkę znajdującą się na środku, czy trzeba zrobić coś jeszcze?

  Aby zdjąć dolny dekiel wózka, należy odkręcić śrubkę znajdującą się na środku, oraz delikatnie odgiąć zaczepy na obu końcach wózka.

dekiel

 

Jak prawidłowo rozmieścić na czołownicy imitacje pełnych przewodów powietrznych, dołączonych jako części do samodzielnego montażu?

  W dołączonym do modelu woreczku z częściami dodatkowymi do samodzielnego montażu, znajdują się między innymi imitacje pełnych przewodów powietrznych, jakie należy zamontować na czołownicy. Różnią się one między sobą kolorami końcówek, oraz stroną z której znajdują się rączki zaworów odcinających.
  Przewody z żółtymi końcówkami powinny znajdować się od zewnętrznej, a te z czerwonymi od wewnętrznej strony, patrząc na lokomotywę od czoła. Rączki wszystkich zaworów odcinających powinny być skierowane ku środkowi lokomotywy. Widać to także na poniższym zdjęciu.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Dlaczego zestawy kołowe po postawieniu modelu na torach wykazują znacznie większy luz poprzeczny w stosunku do modeli innych producentów?

  Model był od początku projektowany w taki sposób, by mógł bez problemów poruszać się po systemie torowym różnych producentów. Także w specyficznym systemie Märklina. Ten poprzeczny luz zestawów kołowych pozwala na lepsze poruszanie się modelu w ciasnych łukach.